Turniej kobiet otwiera Lotto Plażę Wolności Poznań 2018

Turniej kobiet otwiera Lotto Plażę Wolności Poznań 2018

 

 

Turnieje otwarte dla wszystkich – 11 i 12 maja

Organizatorzy wsłuchali się w głos lokalnego środowiska siatkarskiego, które domagało się aktywniejszego niż kibicowanie, spędzania czasu na Lotto Plaży Wolności Poznań 2018. Dziesiąta edycja imprezy rozpocznie się od rozgrywek kobiet, do których każdy mógł się zgłosić. – Zamiast turnieju rankingowego, w którym mogą grać tylko profesjonaliści, zmieniliśmy formułę na otwartą dla wszystkich – mówi Jacek Kubiak rzecznik prasowy projektu i organizator zawodów amatorskich. – Dzięki temu będziemy podziwiać grę zarówno zawodowców, jak i amatorów – dodaje.

 

Lotto Plaża Wolności Poznań 2018 rozpocznie się w piątek o godzinie 16:00. Kibice zgromadzeni w centrum miasta zobaczą wtedy rywalizację 24 par żeńskich. Faworytkami wydają się być wicemistrzynie Akademickich Mistrzostw Polski – Tracz/Ngamayama i triumfatorki turnieju Warta Cup 2017 – Płaczek/Puławska. Do walki o najwyższe cele włączą się na pewno również Bogdanowicz i Cembrzyńska, reprezentantki pierwszoligowego Energetyka Poznań.

 

W sobotę 12 maja od godziny 9:00 na piasek wybiegną mężczyźni. Koszalin, Wrocław, Warszawa czy Bydgoszcz to tylko niektóre miasta, których mieszkańcy zgłosili się do rozgrywek. O pierwsze miejsce walczyć będą z pewnością młodzieżowy Mistrz Europy – Sebastian Kaczmarek, który wystąpi w parze z Pawłem Lewandowskim. Pokrzyżować ich plany będą próbować Tkaczuk i Wierzbicki czy Chiniewicz i Korycki, znani z turniejów ranki Mistrzostw Polski. Do Poznania przyjadą również halowy Mistrz Austrii – Paweł Stysiał oraz wicemistrz Anglii – Marcin Końpa. Lista uczestników pełna jest doświadczonych siatkarzy, także rywalizacja zapowiada się niezwykle emocjonująco.

 

Turniej Gwiazd – 13 maja

W niedzielę na Lotto Plaży Wolności Poznań 2018 zrobi się jeszcze goręcej. Do stolicy Wielkopolski przyjadą bowiem wybitni zawodnicy, którzy swoimi osiągnięciami mogliby obdzielić wszystkich uczestników turnieju amatorskiego. W zawodach męskich kibice podziwiać będą: Mistrza Polski na piasku i na hali – Dominika Witczaka, halowego Mistrza Europy i Wicemistrza Świata Daniela Plińskiego oraz reprezentanta i Mistrza Ukrainy, a także Wicemistrza Polski i zdobywcę Pucharu Polski – Siergieja Kapelusa. Wszyscy Ci sportowcy występowali w minionym sezonie na parkietach polskiej ekstraklasy. Stawkę uzupełnią zawodnicy typowo plażowi. Mistrz Polski i wielokrotny reprezentant kraju – Michał Kądzioła, Mistrz Polski i Akademicki Mistrz Europy – Jarosław Lech oraz Mistrz Polski, znany również z parkietów duńskiej ekstraklasy – Sebastian Sobczak. Czwartą drużyną, która dostąpi zaszczytu gry w tym prestiżowym gronie będzie zwycięzca sobotniego turnieju amatorskiego. – Możliwość rywalizacji z tak uznanymi markami to najlepszy sposób, w jaki mogliśmy uhonorować triumfatorów turnieju otwartego dla wszystkich – mówi Damian Lisiecki, organizator Lotto Plaży Wolności Poznań 2018, który w parze z Plińskim, a później z Witczakiem stawał na najwyższym stopniu Mistrzostw Polski w siatkówce plażowej.

Równolegle odbywać się będą zawody kobiet. W turnieju udział wezmą: Mistrzyni Polski na hali i piasku – Magdalena Saad w parze z Aleksandrą Przepiórką, Mistrzyni Polski oraz Mistrzyni Europy i Świata do lat 18 – Joanna Wiatr wraz z Justyną Tylutki. Pozostałe dwie pary utworzą: młodzieżowe Mistrzynie Polski Julia Gierczyńska z Patrycją Jundziłł oraz znane z pierwszoligowych parkietów Karolina Kirszenstein z Pauliną Majkowską. Zarówno kobiety jak i mężczyźni powalczą w Turnieju Gwiazd o 2000 złotych.

 

Akademickie Mistrzostwa Wielkopolski

Zanim na dobre opadną emocje po Turnieju Gwiazd, na piasek wybiegną studenci. W poniedziałek i wtorek (14 i 15 maja) w ramach Lotto Plaży Wolności Poznań 2018 rozegrają Akademickie Mistrzostwa Wielkopolski. W poniedziałek do rywalizacji przystąpią kobiety, następnego dnia mężczyźni. Dziesięć najlepszych par kobiecych i jedenaście męskich uzyska awans do Półfinałów Akademickich Mistrzostw Polski. Podobnie jak w turnieju otwartym dla wszystkich, faworytkami wydają się być Anette Ngamayama i Martyna Tracz. – W zeszłym roku w AMPach na Plaży Wolności zajęłyśmy drugie miejsce. Wynik ten powtórzyłyśmy w turnieju finałowym – wspomina Anette Ngamayama, zawodniczka AZS UAM Poznań. – Razem z Martyną damy z siebie wszystko, aby w tym roku uzyskać jeszcze lepszy wynik – dodaje. U panów najwyższe notowania mają reprezentanci Uniwersytetu Przyrodniczego – Kamil Radzikowski i Marcin Szczechowicz. Drugi z tych zawodników to prawdziwy pasjonat siatkówki plażowej. Oprócz gry, pod banderą Teamu Proskos organizuje on plażowe obozy na całym świecie. Alicante, Praga i Majorka to tylko niektóre miejsca, w których popularyzował tą dyscyplinę sportu.

 

Pozostałe atrakcje Lotto Plaży Wolności Poznań 2018

Pięć dni siatkarskich emocji to tylko część atrakcji, jakie organizatorzy projektu przygotowali dla kibiców. Od środy 16 maja słupki i siatki zostaną zastąpione bramkami do piłki ręcznej, która królować będzie na Placu Wolności aż do 19 maja. Trening kadry Polski kobiet, rozgrywki PGNiG Summer Superligi czy słynny mecz KS Pyrki Poznań kontra Vipy Poznań to tylko wybrane atrakcje, jakie czekają w centrum miasta na miłośników szczypiorniaka. W sobotę i niedzielę (19 i 20 maja) na Lotto Plaży Wolności Poznań 2018 zadebiutuje plażowa odmiana piłki nożnej. W harmonogramie wydarzenia znalazł się Mecz Gwiazd oraz dwa spotkania pomiędzy reprezentacjami Polski i Czech.

 

Oprócz wydarzeń typowo sportowych organizatorzy przygotowali również koncert Poznańskiej Piętnastki (13 maja), animacje dla dzieci oraz strefę food trucków. Pełen program imprezy znajduje się na stronie TUTAJWstęp na wszystkie dni festiwalu jest bezpłatny. Partnerami imprezy są: LOTTO, Miasto Poznań, Veolia, Terlan i Lafarge Organizatorami są Feniks i KS "MOCni Razem". Współorganizatorami festiwalu zostali: WZPS, ZPR w Polsce, WZPN oraz POSiR.

Wróć