Pyrki lepsze od Urzędu Miasta w piłkę ręczną plażową

Pyrki lepsze od Urzędu Miasta w piłkę ręczną plażową

 

 

Na Lotto Plaży Wolności Poznań 2018 odbyły się pierwsze wydarzenia związane z piłką ręczną plażową. Akademicki turniej oraz słynny mecz Pyrki Poznań kontra Urząd Miasta to tylko przedsmak emocji jakie czekają na kibiców w związku z PGNiG Summer Superligą i zgrupowaniem żeńskiej reprezentacji Polski.

 

Akademicki Turniej w piłkę ręczną plażową

Po pięciu dniach związanych z siatkówką plażową, Lotto Plaża Wolności Poznań 2018 została przebudowana na potrzeby piłki ręcznej plażowej, która rozpoczęła się od treningów zespołu Pyrki Poznań i Uniwersytetu imienia Adama Mickiewicza. Następnie na boiska w centrum miasta wybiegli studenci, którzy zmierzyli się w ramach Akademickiego Turnieju Piłki Ręcznej Plażowej. Warto podkreślić, że były to pierwsze w historii zawody tej rangi rozgrywane w Wielkopolsce. Po kilku godzinach rywalizacji, wśród pań najlepsze okazały się reprezentantki UAM, przed Akademią Wychowania Fizycznego i Uniwersytetem Przyrodniczym. W kategorii męskiej po bardzo zaciętym finale, AWF pokonał UAM, a na najniższym stopniu podium stanęli studenci Uniwersytetu Medycznego.

 

Galeria zdjęć z Akademickiego Turnieju w piłkę ręczną plażową znajduje się  TUTAJ.

 

Urząd Miasta – KS Pyrki Poznań

Tuż po zakończeniu tych rozgrywek na plac gry wybiegły drużyny Urzędu Miasta i KS Pyrki Poznań. Przedstawiciele miejscowego magistratu mieli w pamięci sromotną porażkę, jaką odnieśli w zeszłym roku. Przed meczem – oprócz świetnej zabawy – obiecali sobie, że tym razem postawią doświadczonym rywalkom dużo trudniejsze warunki. Na początku spotkania podopieczne Karoliny Pedy uzyskały kilku punktowe prowadzenie. Po paru minutach wynik był jednak bliski remisu. Ostatecznie pierwszego seta zwyciężyły faworytki. Zachęceni dobrą końcówką pierwszej partii urzędnicy, zaczęli prezentować się znacznie lepiej. Po licznych bardzo skutecznych kontrach Pyrek, znów gonili oni wynik, ale pokazali, że wyciągnęli lekcję z poprzedniego roku. W wyrównanej końcówce górę wzięło doświadczenie i ogranie dziewczyn, które wygrały 2:0.

Po meczu rozegrano shoot-outy, czyli plażowe rzuty karne. Okazało się, że w akcjach sam na sam z bramkarzem urzędnicy radzą sobie dużo lepiej niż mając przed sobą świetnie zorganizowaną linię obrony. Przez moment nawet prowadzili, ale w kluczowym momencie bramkarka Pyrek odbiła kilka rzutów i również w tym elemencie triumfowały piłkarki ręczne. – Dziękujemy dziewczynom za zaproszenie oraz Sylwii Korniluk, która wsparła nas swoim doświadczeniem i zagrała w naszej drużynie – mówi Janusz Krenc z Wydziału Sportu, kapitan swojej drużyny. – Jej porady, ale i spokój jaki wnosiła do gry dodały nam skrzydeł – dodaje. Ważniejsza od wyniku była dobra zabawa, która mimo niepogody przyciągnęła fanów tej widowiskowej dyscypliny sportu na trybuny. – Do tej pory myślałem, że urzędnik pije kawę i odgania petentów – komentuje z przekąsem Leszek, który dopingował Pyrki. – Panowie pokazali na boisku, że ten stereotyp można włożyć między bajki – dodaje.

 

Galeria zdjęć z meczu KS Pyrk Poznań - Urząd Miasta Poznania znajduje się TUTAJ.

 

Reprezentacja Polski kobiet kontra KS Pyrki Poznań

Poznańska drużyna plażowej piłki ręcznej miała bardzo pracowity dzień. Po meczu z Urzędem Miasta, zawodniczki Pyrek odbyły wspólny trening z reprezentacją Polski, który zakończył się sparingiem. Rozgrzane Pyrki postawiły bardzo trudne warunki kadrowiczkom, co przyniosło efekt w postaci wygrania pierwszego seta. Drugą partię zwyciężyły jednak zawodniczki powołane przez trenera Marka Karpińskiego. Warto odnotować, że swój debiut na piasku zaliczyła Iwona Niedźwiedź – pięciokrotna medalistka Mistrzostw Polski na hali. W biało-czerwonych barwach wystąpiła również grająca zwykle w Pyrkach Karolina Pakosz. – Stanowimy bardzo zgraną ekipę, więc gra przeciwko mojej drużynie była niecodziennym przeżyciem – komentuje mecz wyróżniona przez selekcjonera zawodniczka. – Jestem bardzo zadowolona z postawy mojej drużyny – relacjonuje na gorąco Karolina Peda, trenerka KS Pyrki Poznań. – Rzadko, który klub gra z reprezentacją jak równy z równym – dodaje. Mecz skończył się remisem, więc o zwycięstwie decydowały shoot-outy. W nich minimalnie lepsze były biało-czerwone, które dzięki temu wygrały sparing 2:1.

 

Galeria zdjęć z meczu Reprezentacji Polski kobiet i KS Pyrki Poznań znajduje sie TUTAJ.

 

PGNiG Summer Superliga

Pierwsze wydarzenia związane z piłką ręczną plażową przysporzyły sporo emocji na trybunach. – Jeśli mecz Urzędu Miasta z Pyrkami jest w stanie porwać kibiców, to proszę sobie wyobrazić co będzie działo się tutaj podczas rozgrywek PGNiG Summer Superligi – mówi Damian Lisiecki, organizator Lotto Plaży Wolności Poznań 2018. Zanim na boiska wybiegną zawodnicy rywalizujący w turniejach rangi Mistrzostw Polski, odbędą się tutaj treningi dla dzieci i młodzieży oraz pokazowy mecz pomiędzy reprezentacją kobiet, a drużyną złożoną z najlepszych piłkarek ręcznych, których kluby przyjechały do Poznania – Przygotowaliśmy szereg wydarzeń promujących piłkę ręczną plażową – mówi przedstawiciel organizatora PGNiG Summer Superligi Jakub Malinowski. – Zapraszam wszystkich na Plac Wolności żeby przekonać się jak widowiskową dyscypliną jest plażówka – dodaje. Rozgrywki PGNiG Summer Ligi rozpoczną się dzisiaj o godzinie 16:45 i potrwają do 22:00. W sobotę kibice będą je podziwiać od 9:00 do 16:00. W międzyczasie odbędzie się również Turniej Finałowy Street Handball Tour Wielkopolska 2018 o Puchar Marszałka Województwa Wielkopolskiego.

 

Plażowa piłka nożna

Wieczorem na Lotto Plaży Wolności Poznań 2018 zadebiutuje piłka nożna plażowa. W programie znalazły się mecz gwiazd, dwa spotkania pomiędzy reprezentacjami Polski i Czech oraz turnieje młodzieżowe. Wstęp na wszystkie dni festiwalu jest bezpłatny. Partnerami imprezy są: LOTTO, Miasto Poznań, Veolia, Terlan i Lafarge Organizatorami są Feniks i KS "MOCni Razem". Współorganizatorami festiwalu zostali: WZPS, ZPR w Polsce, WZPN oraz POSiR. Pełen harmonogram imprezy znajduje się na stronie: http://feniksplay.pl/index.php/program-imprezy.html

Sponsorem tytularnym PGNiG Summer Superligi jest Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo S.A. Imprezę wspierają również: Żywiec Zdrój, Red Bull, Ziaja oraz Lech. Partnerami turnieju są: PGNiG Superliga, Sport Transfer i Kempa. Organizatorami wydarzenia są: Fundacja Modern Sport, Związek Piłki Ręcznej w Polsce oraz Feniks Play. 

Wróć