Puchar Polski BMX: Podniebne akrobacje

Puchar Polski BMX: Podniebne akrobacje

Po Siłowych Mistrzostwach Polski w Street na Placu Wolności przyszedł czas na podniebne akrobacje w wykonaniu uczestników Pucharu Polski BMX. Triki wykonywane na rampach rozgrzały publiczność równie mocno jak dzisiejsza słoneczna pogoda. A nawet bardziej...

 

W sobotę na Lotto Plaży Wolności Poznań 2017 królowali: najsilniejsze kobiety i najlepiej zbudowani mężczyźni. Popołudniem rozegrano również eliminacje do niedzielnego Pucharu Polski BMX Mini Ramp. Poziom zaprezentowany przez uczestników był bardzo wysoki. Już wczoraj mieliśmy okazję przekonać się o widowiskowości tej dyscypliny sportu. Ostatecznie do finału zakwalifikowało się 12 zawodników kategorii Amator. O tytuł najlepszego zawodowca rywalizowało 13 najlepszych uczestników, w tym ścisła czołówka krajowej stawki BMX. Poznańskie Ośrodki Sportu i Rekreacji – organizator Pucharu Polski – przyznały dziką kartę utytułowanemu Robertowi Prętkowskiemu, który na dzisiejsze finały przyleciał prosto z Wielkiej Brytanii. W Poznaniu rywalizowali między innymi riderzy, którzy zajęli 6 pierwszych miejsc w zawodach Extreme Island, które odbyły się w 2015 roku na Ośrodku Przywodnym Rataje.

 

O godzinie 18:00 rozpoczął się finał amatorów. Uczestnicy mieli do wykorzystania dwa przejazdy, każdy z nich trwał jedną minutę. W tym czasie rider miał zaprezentować popis swoich umiejętności, a sędziowie zaliczali lepszą z prób każdego zawodnika do punktacji. Tą konkurencję wygrał Jan Ciuchta z Bulawic. Tym samym zrewanżował się Damianowi Blicharzowi, który nieznacznie wyprzedził go w sobotnich eliminacjach. Trzecie miejsce na podium przypadło Łukaszowi Ulanowskiemu z Inowrocławia. Była to dopiero zapowiedź wspaniałych emocji, jakich świadkami byli zgromadzeni na Placu Wolności mieszkańcy Wielkopolski oraz turyści.

 

Kilkanaście minut po godzinie 19:00 na rampie pojawiła się krajowa czołówka BMX. Wzrósł nie tylko poziom wykonywanych ewolucji, ale również stawka. Finałową potyczkę kategorii PRO transmitowała na żywo telewizja WTK. W tej konkurencji – oprócz dwóch minutowych przejazdów – zawodnicy walczyli również w konkurencji Best Trick. Konkurs ten polegał na wykonaniu najtrudniejszej kombinacji ewolucji. Po zaciętych zmaganiach najlepszym uczestnikiem wśród zawodowców został Patryk Teul z Białegostoku. Wyprzedził on rewelację sobotnich eliminacji – Dawida Czekaja – oraz Marcina Oskierę. Ten ostatni we wspaniałym stylu powrócił do rywalizacji po kontuzji więzadeł kolanowych, która wykluczyła go ze startów w poprzednim sezonie.

 

 

Największe emocje wzbudziła oczywiście konkurencja Best Trick. Po kilku upadkach i nieudanych próbach na rampie pojawił się Piotr Leszczyński z Bierunia i za pierwszym podejściem wykonał obrót o 360 stopni – ladując tyłem – a po chwili jazdy „na wstecznym” dołożył do tego salto w przód. To wszystko oczywiście na BMXie. Jedynym riderem, który nawiązał z nim godną walkę był Patryk Teul, który wykonał salto w tył z najwyższej rampy, lądując pomiędzy organizatorami. Profesjonalna nazwa tego triku to flair (backflip z obrotem 180 stopni). Sędziowie słusznie przyznali jednak nagrodę za najlepszy Best Trick Leszczyńskiemu, któremu audytorium zgotowało spontaniczny aplauz po jego ewolucji.

 

Siłowe Mistrzostwa Polski w Street Workoucie oraz Puchar Polski BMX Mini Ramp to dwie pierwsze imprezy, jakie odbyły się w ramach Lotto Plaży Wolności Poznań 2017. Od jutra na Placu Wolności dominować będą typowo plażowe dyscypliny sportu. W poniedziałek i wtorek odbędą się tu Akademickie Mistrzostwa Polski kobiet i mężczyzn. Wyłonią one najlepsze zespoły, które awansują do wielkiego finału, który odbędzie się w Gdyni. W środę – 31 maja – w programie zaplanowano dzień piłki ręcznej plażowej. To kolejna bardzo widowiskowa dyscyplina sportu, która zagości w ścisłym centrum stolicy Wielkopolski. Na szczególną uwagę zasługuje Grand Prix kobiet, które odbędzie się w godzinach popołudniowych. Pierwszy czerwca na Lotto Plaży Wolności Poznań 2017 dedykowany będzie dzieciom. Organizatorzy przewidzieli gry, zabawy i konkursy dla rodzin w ramach projektu Zabawa – Edukacja – Integracja – Życie. Tego samego dnia – w godzinach popołudniowych – rozegrany zostanie siatkarski turniej VIP, w którym udział wezmą partnerzy projektu.

 

Najważniejszym punktem programu pozostaje Turniej Eliminacyjny Mistrzostw Polski Mężczyzn w siatkówce plażowej, który odbędzie się od 2 do 4 czerwca. Pośród polskiej czołówki beach volleya pojawą się reprezentanci Czech – Perušič/Schweiner. Swój udział zapowiedzieli również wielokrotny reprezentant Polski – Michał Kądzioła oraz Mistrz Polski Piotr Janiak, który wystąpi w Poznaniu z Jędrzejem Dzikowiczem. W puli nagród na zawodników czeka 15 000 złotych oraz oczywiście cenne rankingowe punkty. Na poznańskim Placu Wolności trwa wspaniały sportowy festiwal. Emocje na najwyższym poziomie potrwają tu nieprzerwanie aż do niedzieli 4 czerwca.

 

 

Wstęp na wszystkie wydarzenia Lotto Plaży Wolności Poznań 2017 jest bezpłatny. Organizatorami wydarzenia są firma Feniks, Klub Sportowy AZS UAM Poznań oraz Poznańskie Ośrodki Sportu i Rekreacji. Partnerami projektu są Lotto i Miasto Poznań. Impreza nie mogłaby się odbyć bez sponsorów – Veolia, Lafarge, Terlan, Krotoski – Cichy Dealer Samochodowy – Przeźmierowo oraz McDonald's.

 

 

Plan wydarzeń:

29 – 30 maja Półfinał Akademickich Mistrzostw Polski w siatkówce plażowej kobiet i mężczyzn

31 maja Piłka Ręczna Plażowa

1 czerwca Amatorski turniej siatkówki plażowej dla zaproszonych Partnerów

1, 3-4.06 Zabawa – Edukacja – Integracja – Życie gry i zabawy dla dzieci i rodzin

2-4 czerwca Turniej eliminacyjny Mistrzostw Polski mężczyzn w siatkówce plażowej

 

Godzinowy program Lotto Plaży Wolności Poznań 2017 znajduje się tutaj.

Pełna galeria zdjęć znajduje się tutaj.

Wróć