Poznaliśmy finalistów AMPów

Poznaliśmy finalistów AMPów

Trzydzieści dziewięć zespołów z czterech województw rywalizowało dziś w Akademickich Mistrzostwach Polski w siatkówce plażowej. Osiem par żeńskich i męskich zapewniło sobie awans do turnieju finałowego, który w czerwcu odbędzie się w Gdyni. Jutro od godziny 10:00 na Placu Wolności zespoły te zagrają o najwyższe lokaty w poznańskich rozgrywkach.

Po dwóch pierwszych dniach Lotto Plaży Wolności Poznań 2017 – dedykowanych Siłowym Mistrzostwom Polski w Street Workoucie oraz Pucharowi Polski BMX Mini Ramp – w sercu stolicy Wielkopolski zagościły sporty plażowe. W poniedziałek i wtorek w programie imprezy zaplanowano Akademickie Mistrzostwa Polski w siatkówce. Do rywalizacji stanęło trzydzieści dziewięć zespołów z województw: pomorskiego, zachodniopomorskiego, kujawsko-pomorskiego oraz oczywiście z Wielkopolski. W dniu dzisiejszym poznaliśmy najlepsze osiem zespołów kobiecych i męskich, które zagwarantowały sobie udział w turnieju finałowym w Gdyni (8-11.06). Jutro drużyny te powalczą o podium półfinału oraz korzystne rozstawienie przed wyjazdem nad morze.

W Akademickich Mistrzostwach Polski kobiet do rywalizacji stanęło dziewiętnaście par. Aż osiem z nich reprezentowało stolicę Wielkopolski. Trzy zespoły wystawił KS UAM Poznań – współorganizator Lotto Plaży Wolności. Silną reprezentację przysłał również Gdańsk, który zgłosił pięć par do rozgrywek żeńskich. Faworytkami turnieju były Tracz/Ngamayama z WSPiA oraz Bronisz/Chyła z Trójmiasta. Oba teamy udowodniły swoje umiejętności pewnie awansując do połfinału bez porażki. W jutrzejszych ćwierćfinałach zmierzą się Świt/Sadowska z Elko/Szczepaniak oraz Deja/Kirsztenstein z Bukowiecka/Barabasz. Oznacza to, że kibice zobaczą jutro w akcji dwie miejscowe pary oraz po jednej z Gdańska i Szczecina. Ostatnie miejsca dające awans do turnieju finałowego zajęły Baranowska/Adamowicz (UAM Poznań) oraz Dybek/Trybuła (WSG Bydgoszcz). W poniedziałek kobiety rywalizowały na boiskach Ośrodka Przywodnego Rataje Poznańskich Ośrodków Sportu i Rekreacji. Jutro panie przeniosą się na Plac Wolności, gdzie od godziny 10:00 powalczą o najwyższe lokaty.

W turnieju męskim o awans do finałów walczyło dwadzieścia zespołów. Siedem zespołów reprezentowało Wielkopolskę, z czego cztery stolicę tego województwa. W barwach KS AZS UAM Poznań wystąpili Piórkowski/Lewicki, ale szybko pożegnali się z rozgrywkami. Pewniakami do zwycięstwa wydawali się być Szczechowicz/Radzikowski reprezentujący Uniwersytet Przyrodniczy. Team Proskos – triumfator Warta Cup z zeszłego tygodnia – potwierdził swoją dominację i pewnie awansował do niedzielnego półfinału. Najtrudniejszą przeszkodą na ich drodze byli Sulima/Białecki z Gdańska, ale oba sety padły łupem popularnego Szczecha i Radzika. Czarnym koniem rozgrywek była para Szulc/Pernak z poznańskiego AWFu. Po trzech zwycięstwach z lewej strony drabinki zakwalifikowali się do ćwierćfinału, w którym po niezwykle emocjonującej walce nieznacznie ulegli parze Zemlik/Pietruczuk. Akademicy ze stolicy Wielkopolski w jutrzejszym ćwierćfinale zagrają z Ziębą i Kalinowskim z Politechniki Gdańskiej. W drugim ćwierćfinale po przeciwnych stronach siatki staną Ozdowski/Raszewski oraz Sulima/Białecki. Mecze te zaplanowano na godzinę 10:00 i 11:00.

Najbardziej wyrównane spotkanie kibice zobaczyli pomiędzy zespołami Pihan/Matera (ZUT Szczecin) i Zięba/Kalinowski (PG Gdańsk). Atmosferę dodatkowo podgrzewał fakt, że przegrany żegnał się z turniejem i z marzeniami wyjazdu nad morze. Po dwóch pierwszych setach na tablicy widniał wynik 1:1. Tie breaka zdecydowanie lepiej zaczęli szczecinianie, którzy prowadzili 10:2. Reprezentanci Trójmiasta dokonali jednak niemożliwego i wygrali to spotkanie na przewagi. Ostatnimi parami, które uzyskały awans do turnieju finałowego w Gdyni są Guziałek/Stankowski z Poznania oraz Radziewicz/Ciemachowski z Gdańska.

Pomimo tego, że znamy już finalistów Akademickich Mistrzostw Polski nie oznacza to, że jutro nie będziemy świadkami emocji. Osiem najlepszych zespółów męskich i żeńskich rywalizować będzie o najwyższe lokaty turnieju półfinałowego. Im wyższe miejsce zajmą jutro pary, tym łatwiejszą drogę będą miały w Gdyni. Na placu boju pozostały już tylko najmocniejsze teamy w całej stawce. Wtorek to dzień, w którym najlepsi studenci z czterech województw staną ze sobą w szranki i wyłonią spośród siebie triumfatorów tych rozgrywek.

Poza Akademickimi Mistrzostwami Polski na kibiców czekają jeszczem między innymi piłka ręczna plażowa oraz strefa dla rodzin pod hasłem Zabawa – Edukacja – Integracja – Życie. Gry, konkursy i aktywności dla dzieci wypełnią cały czwartkowy dzień. O godzinie 17:00 rozegrany zostanie turniej vipów – z udziałem partnerów Lotto Plaży Wolności Poznań 2017.

Wszystkie te atrakcje to tylko zapowiedź najważniejszego punktu harmonogramu imprezy. Od 2 do 4 czerwca na Plac Wolności wybiegną najlepsi polscy siatkarze plażowi. Swój udział zapowiedzieli między innymi wielokrotny reprezentant Polski – Michał Kądzioła, który wystąpi w parze z Michałem Makowskim. W gronie faworytów będzie również Mistrz Polski Piotr Janiak, który w Poznianiu zagra razem z Jędrzejem Brożyniakiem. W Turnieju Eliminacyjnym Mistrzostw Polski wystąpia również przedstawiciele halowej ekstraklasy. Audytorium z najbliższej odległości zobaczy między innymi Przemysława Smolińskiego z Onico Warszawa czy Mateusza Malinowskiego – świeżo upieczonego zawodnika Espadonu Szczecin. Wielkie sportowe emocje na Lotto Plaży Wolności Poznań 2017 potrwają do 4 czerwca.

Wstęp na wszystkie wydarzenia Lotto Plaży Wolności Poznań 2017 jest bezpłatny. Organizatorami wydarzenia są firma Feniks, Klub Sportowy AZS UAM Poznań oraz Poznańskie Ośrodki Sportu i Rekreacji. Partnerami projektu są Lotto i Miasto Poznań. Impreza nie mogłaby się odbyć bez sponsorów - Veolia, LAfarge, Terlan Krotosko - Cichy Dealer Samochodowy - Przeźmierowo oraz McDonald's. Zapraszamy!

Autor: Jacek Kubiak

 

Program Lotto Plaży Wolności Poznań 2017:

30 maja Półfinał Akademickich Mistrzostw Polski w siatkówce plażowej kobiet i mężczyzn – mecze o miejsca

31 maja Piłka Ręczna Plażowatreningi dla dzieci z poznańskich szkół i Grand Prix Wielkopolski kobiet

1 czerwca Amatorski turniej siatkówki plażowej dla zaproszonych Partnerów

1, 3 i 4 czerwca Zabawa – Edukacja – Integracja – Życie gry i zabawy dla dzieci i rodzin

2-4 czerwca Turniej eliminacyjny Mistrzostw Polski mężczyzn w siatkówce plażowej

 

Godzinowy program Lotto Plaży Wolności Poznań 2017.
Więcej zdjęć z Półfinału Akademickich Mistrzostw Polski w siatkówce plażowej znajduje się tutaj.

Wróć