Poznaliśmy Akademickich Mistrzów Wielkopolski

Poznaliśmy Akademickich Mistrzów Wielkopolski

Akademickie Mistrzostwa Wielkopolski kobiet

Dziewiętnaście par z dziewięciu wielkopolskich uczelni zgłosiło się do udziału w Akademickich Mistrzostw Wielkopolski. Dzięki silnej pozycji województwa w rozgrywkach krajowych, aż dziesięć pierwszych zespołów nagrodzonych zostało awansem do Półfinału Akademickich Mistrzostw Polski. Akademia Wychowania Fizycznego, Uniwersytet Ekonomiczny czy Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Lesznie to tylko niektóre uczelnie, które zgłosiły swoje reprezentantki do rywalizacji. Faworytkami wydawały się być aktualne Akademickie Mistrzynie Polski i trzykrotne Mistrzynie Wielkopolski – Anette Ngamayama i Martyna Tracz (UAM) – oraz Gabriela Puławska z Moniką Gajtkowską (Politechnika Poznańska). Trzy pierwsze wymienione zawodniczki miały już okazję zapoznać się z boiskami postawionymi na Placu Wolności w piątkowym turnieju otwartym dla wszystkich. Puławska w parze z Kamilą Płaczek zajęły w nim pierwsze miejsce. Srebrne medalistki AMPów spisały się poniżej oczekiwań, plasując się na miejscach 7-8. – Sezon dopiero się zaczął i potrzebujemy więcej spokojnego treningu. Wtedy nasza forma wróci do normy – uspokajała Martyna Tracz po piątkowych rozgrywkach. Na to nie było jednak czasu, bo po niespełna 60 godzinach startowała rywalizacja w Akademickich Mistrzostwach Wielkopolski.

 

Los nie był jednak łaskawy dla faworytek, które spotkały się już w pierwszym meczu zawodów. Pierwsze dwa sety były bardzo wyrównane. Pierwszego 15:12 wygrały Puławska/Gajtkowska, drugiego ich rywalki 16:14. Tie break zapowiadał się niezwykle emocjonująco, ale przedstawicielki Politechniki Poznańskiej nie pozostawiły Anette i Martynie złudzeń, zwyciężając 11:6. Po tej porażce Ngamayama i Tracz wygrały pięć kolejnych spotkań z rzędu, ale w półfinale 1:2 uległy parze Magdalena Pater i Justyna Kozłowska (UAM).

 

Zarówno finał jak i mecz o brąz były pojedynkami między Uniwersytetem imieniem Adama Mickiewicza a Politechniką Poznańską. Życiowy sukces osiągnęły Pater i Kozłowska, które w najważniejszym spotkaniu turnieju pewnie pokonały Puławską i Gajtkowską (15:6, 15:9) i tym samym zostały Akademickimi Mistrzyniami Wielkopolski. W meczu o najniższy stopień podium, zmęczone Tracz i Ngamayama uległy Joannie Stamm i Karolinie Kohut 0:2 (17:19, 14:16). – Jesteśmy bardzo zadowolone z wyników osiągniętych w piątek i dzisiaj – relacjonuje na gorąco po zdobyciu złota Magdalena Pater. – Przygodę z Plażą Wolności zaczęłyśmy od trzeciego miejsca, dziś byłyśmy najlepsze. Widać, że nasze treningi już na początku sezonu przynoszą efekty – wtóruje jej partnerka Justyna Kozłowska.

 

Galeria zdjęć z Akademickich Mistrzów Wielkopolski kobiet znajduje się tutaj.

 

Akademickie Mistrzostwa Wielkopolski Mężczyzn

Do rywalizacji w kategorii męskiej zgłosiło się dwadzieścia siedem drużyn. Kibice zgromadzeni na trybunach mieli okazję podziwiać między innymi reprezentacje: Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej z Leszna, Uniwersytetu Artystycznego i Wyższej Szkoły Logistyki. Zdecydowanymi faworytami imprezy byli Marcin Szczechowicz i Kamil Radzikowski z Uniwersytetu Przyrodniczego, którzy bronili tytułu sprzed roku. Ich największymi rywalami wydawali się być Tomasz Jaroszczak i Marek Pachocki z Akademii Wychowania Fizycznego. Oba zespoły spotkały się w ćwierćfinale, który pewnie wygrali Radzik ze Szczechem. Ich rywale okazję do rewanżu mieli w meczu finałowym, ale szansy tej nie udało im się wykorzystać. Spotkanie o brąz bez walki wygrali Sobstyl i Subocz z Politechniki Poznańskiej. Kontuzja w drużynie Pernak/Nowak uniemożliwiła im podjęcie rywalizacji i studenci AWF musieli zadowolić się czwartą lokatą. – Plaża Wolności jest dla mnie szczególnym miejscem – to tutaj zaliczyłem swój pierwszy występ w turnieju głównym Mistrzostw Polski. Siatkówka plażowa to dla mnie życiowa pasja, w której realizuje się także zawodowo – mówi Marcin Szczechowicz, świeżo upieczony Akademicki Mistrz Wielkopolski. – Pod banderą Teamu Proskos zrzeszamy społeczność organizując eventy, treningi i obozy dla osób w każdym wieku i poziomie zaawansowania – dodaje złoty medalista, którego ekipa współpracuje z czołowymi polskimi zawodnikami, między innymi z reprezentanem Polski – Piotrem Kantorem. Marcin został Akademickim Mistrzem Wielkopolski po raz drugi, Kamil Radzikowski zdobył ten tytuł po raz piąty z rzędu.

 

Galeria zdjęc z Akademickich Mistrzostw Wielkopolski mężczyzn znajduje się tutaj.

 

Pozostałe atrakcje Lotto Plaży Wolności Poznań 2018

Akademickie Mistrzostwa Wielkopolski zamknęły pięć dni Lotto Plaży Wolnośći Poznań 2018, poświęconych siatkówce plażowej. Dziś strefa boisk zostanie przebudowana na potrzeby piaskowej piłki ręcznej. – Ta widowiskowa dyscyplina sportu zadebiutowała w naszym programie w zeszłym roku i od razu podbiła serca kibiców – wspomina Damian Lisiecki, organizator eventu. – Naturalnym wyborem było dla nas rozbudowanie tego projektu. Zapraszam szczególnie na rozgrywki PGNiG Summer Superligi oraz na Turniej Finałowy Street Handball Tour Wielkopolska 2018 – zaprasza. W sobotę i niedzielę 19 i 20 maja na Placu Wolności odbędą się wydarzenia związane z piłką nożną plażową. Zawody młodzieżowe, mecz gwiazd i dwa mecze pomiędzy reprezentacjami Polski i Czech czekają na kibiców w centrum miasta. Pełen program Lotto Plaży Wolności Poznań 2018 znajduje się na stronie www.feniksplay.pl. Wstęp na wszystkie dni festiwalu jest bezpłatny. Partnerami imprezy są: LOTTO, Miasto Poznań, Veolia, Terlan i Lafarge Organizatorami są Feniks i KS "MOCni Razem". Współorganizatorami festiwalu zostali: WZPS, ZPR w Polsce, WZPN oraz POSiR.

Wróć