Piorunujące zakończenie AMPów

Piorunujące zakończenie AMPów

Osiem najlepszych par męskich i żeńskich rywalizowało dziś w ramach Lotto Plaży Wolności Poznań 2017 o najwyższe lokaty Półfinału Akademickich Mistrzostw Polski. Po cztery wielkopolskie zespoły z obu kategorii zapewniły sobie awans do turnieju finałowego w Gdyni.

 

Po dwóch pierwszych dniach Lotto Plaży Wolności Poznań 2017 – dedykowanych Siłowym Mistrzostwom Polski w Street Workoucie oraz Pucharowi Polski BMX Mini Ramp – poniedziałek i wtorek upłynął pod kątem siatkówki plażowej. W ścisłym centrum Poznania zmierzyło się dziś po osiem najlepszych zespołów męskich i damskich z czterech województw. Swoje reprezentacje przysłali rektorzy pomorskiego, zachodniopomorskiego, kujawsko-pomorskiego oraz oczywiście z Wielkopolski. Po dwóch dniach zaciętej sportowej rywalizacji poznaliśmy finalistów, którzy zagrają w turnieju finałowym w Gdyni za dwa tygodnie. Z regionu poznańskiego będą to drużyny WSPiA (dwie), UAM Poznań i AWF wśród pań oraz Uniwersytet Przyrodniczy, WSPiA, AWF oraz PWSZ Kalisz pośród panów.

 

Dzisiejszy turniej rozpoczął się od ćwierćfinałów. W rozgrywkach męskich o godzinie 10:00 po przeciwnych stronach siatki stanęli Szulc/Pernak (AWF Poznań) oraz Zięba/Kalinowski (Politechnika Gdańska). Po bardzo zaciętym meczu goście zwyciężyli, w obu setach zdobywając zaledwie dwa punkty więcej niż rywale. Na tym samym etapie Sulima/Białecki (AWFiS Gdańsk) pewnie pokonali Ozdowskiego i Raszewskiego z Kalisza. Bez straty seta do finału awansowali faworyci – Marcin Szczechowicz i Kamil Radzikowski z Uniwersytetu Przyrodniczego. W półfinale odprawili oni z kwitkiem Ziębę i Kalinowskiego, którzy ostatecznie zakończyli rozgrywki na trzecim miejscu. Mecz o brązowy medal z Zemlikiem i Pietruczukiem (Lotos Trefl Gdańsk) nie odbył się z powodu burzy. W tych okolicznościach sędzia główny Akademickich Mistrzostw Polski Mateusz Kolan nie mógł podjąć innej decyzji i na prośbę zawodników zarządził losowanie. Łut szczęścia uśmiechnął się do przedstawicieli Politechniki Gdańskiej, którzy głośnym okrzykiem uczcili to niecodzienne zwyciestwo. Ich koledzy z tego samego miasta zapowiadają jednak rewanż w turnieju finałowym w Gdyni. Pioruny nad Placem Wolności szybko przestały przeszkadzać w grze, co pozwoliło na rozegranie najważniejszego meczu. Po bardzo zaciętym starciu Szczechowicz/Radzikowski triumfowali w całych rozgrywkach, dwukrotnie pokonując przeciwników 21:19.

 

W zmaganiach kobiet jak burza przez eliminacje przebrnęły Tracz/Ngamayama z WSPiA oraz Chyła/Bronisz z Uniwersytetu Gdańskiego. Kibice już wczoraj obstawiali, że właśnie te drużyny spotkają się w finale. Ich rywalki jednak nie zamierzały tanio sprzedać skóry. Poznanianki dopiero w tie breaku pokonały parę Świt/Sadowska z Uniwersytetu Szczecińskiego. W decydującym secie reprezentantki Wielkopolski pewnie wygrały 15:10 i zameldowały się w finale. Kilkadziesiąt minut później dołączyły do nich Chyła/Bronisz, które w derbach Gdańska pokonały Kirszenstein/Deja 2:1. Trzecią lokatę zajęły Świt i Sadowska, a czwartą ich koleżanki znad morza. Piąte miejsce przypadło zespołowi Barabasz/Bukowiecka, które wyprzedziły Szczepaniak/Elko z Poznania.

 

W Akademickich Mistrzostwach Polski wzięło udział trzydzieści dziewięć zespołów. Po dwóch dniach zmagań wyłoniliśmy ośmiodrużynową reprezentację Wielkopolski, która będzie bronić barw swojego województwa w turnieju finałowym w Gdyni. Lokalne pary pokazały wysokie umiejętności i sportowy charakter. Turniej półfinałowy pokazał jednak jak trudnych spotkań należy spodziewać się za dwa tygodnie.

 

Już jutro na Lotto Plaży Wolności kolejna niezywkle widowiskowa dyscyplina sportu – piłka ręczna plażowa. Zawodniczki mojego zespołu będą tego dnia dość mocno zapracowane – od samego rana poprowadzą zajęcia dla dzieci ze szkół podstawowych i gimnazjów, by następnie samemu wybiec na piach i powalczyć w turnieju Grand Prix Wielkopolski. Turniej ten otrzymał rangę Eliminacji Mistrzostw Polski, także szykują się sportowe emocje na najwyższym poziomie – mówi Karolina Peda prezes i trener BHT Pyrki Poznań. – Na zakończenie, o godz. 19:00, moja drużyna zmierzy się z reprezentacją Urzędu Miasta Poznania. Wszystko po to, żeby pokazać poznaniakom tę wspaniałą dyscyplinę – dodaje z zapałem organizatorka dnia piłki ręcznej plażowej.

 

Już od 2 do 4 czerwca odbędzie się najważniejsze wydarzenie Lotto Plaży Wolności Poznań 2017 – Turniej Eliminacyjny Mistrzostw Polski mężczyzn w siatkówce plażowej. – Swój udział zapowiedziała czołówka polskiego beach volleya, także o poziom sportowy jestem spokojny – mówi Damian Lisiecki, organizator imprezy. Jak co roku – oprócz najlepszych par typowo plażowych wystąpią zawodnicy z halowej ektraklasy –dodaje tajemniczo.

 

Wstęp na wszystkie wydarzenia Lotto Plaży Wolności Poznań 2017 jest bezpłatny. Organizatorami imprezy są: firma Feniks, Klub Sportowy AZS UAM Poznań oraz Poznańskie Ośrodki Sportu i Rekreacji. Partnerami projektu są Lotto i Miasto Poznań. Impreza nie mogłaby się odbyć bez sponsorów – Veolia, Lafarge, Terlan, Krotoski – Cichy Dealer Samochodowy – Przeźmierowo oraz McDonald's. Zapraszamy!

Autor: Jacek Kubiak

Więcej zdjęć z Akademickich Mistrzostw Polski w siatkówce plażowej na profilu Plaży Wolności na Facebooku - tutaj.

Godzinowy program Lotto Plaży Wolności Poznań 2017.

Program Lotto Plaży Wolności Poznań 2017 na najbliższe dni:

31 maja Piłka Ręczna Plażowatreningi dla dzieci z poznańskich szkół i Grand Prix Wielkopolski kobiet

1 czerwca Amatorski turniej siatkówki plażowej dla zaproszonych Partnerów

1, 3 i 4 czerwca Zabawa – Edukacja – Integracja – Życie gry i zabawy dla dzieci i rodzin

2-4 czerwca Turniej eliminacyjny Mistrzostw Polski mężczyzn w siatkówce plażowej

 

Finaliści Akademickich Mistrzostw Polski w siatkówce plażowej:

 

Kobiety:

 1. Aleksandra Chyła i Joanna Bronisz Uniwersytet Gdański

 2. Martyna Tracz i Anette Ngamayama WSPiA

 3. Kamila Sadowska i Klaudia Świt Uniwersytet Szczeciński

 4. Karolina Kirszenstein i Patrycja Deja Uniwersytet Gdański

 5. Weronika Barabasz i Magdalena Bukowiecka AWF Poznań

 6. Joanna Szczepaniak i Aleksandra Elko WSPiA

 7. Ilona Adamowicz i Anna Baranowska UAM Poznań

 8. Kinga Dybek i Agata Trybuła WSG Bydgoszcz

Mężczyźni:

 1. Marcin Szczechowicz i Kamil Radzikowski Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu

 2. Jakub Sulima i Adrian Białecki AWFiS Gdańsk

 3. Mateusz Zięba i Łukasz Kalinowski Uniwersytet Gdański

 4. Sławomir Zemlik i Bartosz Pietruczuk Uniwersytet Gdański

 5. Marcin Ozdowski i Patryk Raszewski PWSZ Kalisz

 6. Wojciech Pernak i Adrian Szulc AWF Poznań

 7. Andrzej Stankowski i Tomasz Guziałek WSPiA

 8. Marcin Radziewicz i Igor Ciemachowski Politechnika Gdańska

Wróć