Rywalizacja najsilniejszych ludzi w kraju

Rywalizacja najsilniejszych ludzi w kraju

Tegoroczna Lotto Plaża Wolności Poznań 2017 to nie tylko siatkówka plażowa. W programie wydarzeń znalazły się także piłka ręczna plażowa, warsztaty edukacyjne i artystyczne dla dzieci, Puchar Polski w jeździe na BMX i Mistrzostwa Polski w street workoucie. Te ostatnie zainaugurują cały projekt w sobotę rano.

 

Do rywalizacji przystąpią zarówno panowie, jak i panie, które będą konkurowały w dwóch kategoriach – podciąganiu na drążku i dipach, czyli pompkach na poręczach. Panowie również wystąpią w tych kategoriach, lecz z obciążeniem o wadze 32 kg w podciąganiu oraz 48 kg w dipach. Dodatkowo czekają ich zmagania w klasycznych pompkach oraz muscle up (inna nazwa ćwiczenia to wejście siłowe – jest połączeniem podciągania i pompki na poręczach).

 

Do Poznania zjadą się najsilniejsi zawodnicy z całej Polski. Za faworytów uważa się między innymi dwukrotnego Wicemistrza Polski Krzysztofa Susidko i dwukrotnego Mistrza Polski Grzegorza Kowalika. Ten drugi może się także pochwalić nieoficjalnym rekordem świata w konkurencji muscle up. W 2016 roku w Stąporkowie wykonał aż 24 powtórzenia. Do rywalizacji na pewno będą chcieli się włączyć początkujący, ale bardzo ambitni zawodnicy. Wśród nich znajdzie się na pewno Bartosz Kuzemko. Co ciekawe, zanim zaczął on trenować street workout, uprawiał karate i to z dużymi osiągnięciami. Trzydzieści razy stawał na podium Mistrzostw Polski. Był też Drużynowym Mistrzem Europy w karate shotokan.

 

Organizowane przez Poznańskie Ośrodki Sportu i Rekreacji mistrzostwa będą poprzedzone pokazem pole dance, czyli akrobatyki na pionowej rurce. Otwarcie zawodów nastąpi o godzinie 10:00. Bezpośrednio po nim zawodnicy przystąpią do pierwszej konkurencji (muscle up). Na 13:00 organizatorzy przewidzieli dwugodzinną przerwę w zawodach, w trakcie której swoich sił na poręczach – pod okiem instruktorów – będą mogli spróbować wszyscy chętni. Zwieńczeniem zawodów będzie zaplanowany na godzinę 20:00 universal, czyli połączenie wszystkich konkurencji w jedną.

 

Natomiast w niedzielę do Poznania przybędzie krajowa czołówka zawodników BMX, żeby wziąć udział w pierwszych zawodach cyklu o Puchar Polski BMX Mini Ramp. Swój udział zapowiedzieli także reprezentanci Ukrainy, Czech i Białorusi. Zawody są o tyle prestiżowe, że jedynie dwa miasta w Polsce mają przywilej ich organizacji. Oprócz Poznania jest to Białystok, gdzie Puchar odbędzie się w połowie września. Rywalizacja będzie przebiegać w 2 kategoriach: BMX Pro i BMX Amator. Wśród zawodowców swój udział zapowiedzieli między innymi aktualny Mistrz Polski Marcin Oskiera, Mistrz Polski w kategorii skatepark z 2014 roku Patryk Teul i zwycięzca Extreme Island Festival z 2015 roku Waldek Iwanowicz. Na pewno dobrze zaprezentować się będą chcieli także Poznaniacy – Łukasz Kosiak oraz zwycięzca Baltic Games w kategorii Junior – Maks Kowalczyk.

Kolejne dni Lotto Plaży Wolności Poznań 2017 będą zdominowane przez siatkówkę oraz plażową odmianę piłki ręcznej. W dniach 29-30 maja na boiskach Ośrodka Przywodnego Rataje oraz – oczywiście – na Placu Wolności zmierzą się najlepsi studenci z okolicznych województw. Osiem najlepszych drużyn zakwalifikuje się do finałów, które odbędą się w Gdyni. W środę na arenę Plaży Wolności wybiegną kobiety, które rozegrają towarzyski turniej Grand Prix Wielkopolski. Zawody te zostaną poprzedzone treningami dla dzieci i młodzieży z wybranych szkół. Jest to bardzo widowiskowa dyscyplina sportu, która rozgrzewa kibiców do czerwoności. Warto pojawić się wtedy na Placu Wolności, by być świadkiem tego wydarzenia.

 

 

Od 2 do 4 czerwca odbędzie się najważniejsze wydarzenie Lotto Plaży Wolności Poznań 2017 – Turniej Eliminacyjny Mistrzostw Polski mężczyzn w siatkówce plażowej. Najlepsze drużyny z całego kraju powalczą o cenne rankingowe punkty oraz 15 000 złotych, jakie czeka w puli nagród. Organizatorzy – firma Feniks oraz KS AZS UAM Poznań – przyznali dziką kartę reprezentantom Czech – parze Perušič/Schweiner. W zeszłym roku zajęli oni czwarte miejsce, tym razem zapowiadają walkę o medale. W turnieju wezmą udział również zawodnicy z halowej ekstraklasy. Siatkarskie zmagania urozmaicone będą konkursami, grami i zabawami dla najmłodszych.

 

Wstęp na wszystkie wydarzenia Lotto Plaży Wolności Poznań 2017 jest bezpłatny. Współorganizatorem wydarzenia są Poznańskie Ośrodki Sportu i Rekreacji. Partnerami projektu są firma Lotto i Miasto Poznań. Impreza nie mogłaby się odbyć bez sponsorów – Veolia, Lafarge, Terlan, Krotoski – Cichy Dealer Samochodowy – Przeźmierowo oraz McDonald's. Serdecznie zapraszamy na Plac Wolności w Poznaniu od 27 maja do 4 czerwca.

 

Plan zawodów:

08:00 Pole Dance

10:00 1 konkurencja - Muscle Up (wejście siłowe)

11:30 2 konkurencja – Podciąganie

13:00 Wstęp wolny na urządzenia dla publiczności

15:00 3 konkurencja – Dipy (pompki na poręczach)

17:00 4 konkurencja – Pompki klasyczne

20:00 Konkurencja zbiorcza – Universal

 

Plan wszystkich wydarzeń w ramach Lotto Plaży Wolności:

27 maja Siłowe Mistrzostwa Polski w street workoucie

28 maja Zawody BMX o Puchar Polski

29-30 maja Półfinał Akademickich Mistrzostw Polski w siatkówce plażowej kobiet i mężczyzn

31 maja Piłka Ręczna Plażowa

1 czerwca Amatorski turniej siatkówki plażowej dla zaproszonych Partnerów

1, 3, 4 czerwca Zabawa – Edukacja – Integracja – Życie gry i zabawy dla dzieci i rodzin

2-4 czerwca Turniej eliminacyjny Mistrzostw Polski mężczyzn w siatkówce plażowej

 

Wróć